Provedeme vás džunglí fotovoltaiky
Ucelené informace a žádné nesmysly. Díky Fotovii v tom budete mít konečně jasno.
Nosné konstrukce slouží k připevnění jednotlivých panelů a dalších součástí fotovoltaického systému. Hned v počátku samotné přípravy realizace je zapotřebí vzít
v úvahu umístění budovy a možnost nasměrování panelů k co nejlepšímu osvitu a také statiku objektu a jeho nosnost (povrch terénu, pokud se jedná o pozemní instalaci). Většina dostupných panelů se váhově pohybuje okolo 20 kg a je proto důležité zajistit bezpečné ukotvení, které odolá všem rozmarům počasí.
Neméně důležité jsou i materiály, které konstrukci tvoří - nejčastěji to je hliník, ocel
a nerez. Díky vhodným materiálům tak kvalitní konstrukce životností převýší běžnou životnost nainstalovaných fotovoltaických panelů. Pro zajištění bezpečnosti a stability instalace se doporučuje pravidelná kontrola - utažení vrutů, poloha zátěžových materiálů, pevnost.
Při každé instalaci musí být dodrženo několik základních podmínek:
• konstrukce musí být šetrná ke střešní konstrukci, aby nedošlo k jejímu poškození a tím narušení bezpečnosti,
• panely musí být na konstrukce umisťovány tak, aby nevznikaly drobné mezery, ve kterých se později mohou zadržovat nečistoty, spadané listí nebo sníh,
• pokud je možné podfouknutí panelů, je nutné zavětrování (například instalace plechů),
• jednoduchost instalace.
Každý objekt/budova jsou jiné a proto je nutné přistupovat ke každému návrhu individuálně a vybrat tak nejvhodnější řešení na míru. Při návrhu instalace musí být zohledněny i překážky na střeše - vikýře, střešní okna, komín, světlíky a další
Jedná se o šikmé i rovné střechy rodinných domů, bytových domů a dalších větších objektů. Tyto konstrukce jsou jednoduché a rychlé na montáž. Cílem je co nejmenší zásah do střešní krytiny a urychlení práce ve výškách na střeše. Konstrukce jsou přizpůsobené většině běžných střešních krytin - pálené tašky, bobrovky, šindel, eternit, plech, trapéz a jiné.
1. Konstrukce pro šikmé střechy - tento druh konstrukce se skládá z několika prvků. Pomocí hliníkových profilů a střešních háků se vytvoří na střeše domu rastr. Na připravené profily se poté umisťují držáky/systémové příchytky a těmi se připevní panely. Háky jsou voleny podle typu střešní krytiny. U běžných taškových střech stačí odkrýt několik tašek a upevnit háky k pevné konstrukci/krovu střechy a poté tašky vrátit zpět. Pro střechy s vlnitými deskami se využívá háků, které se kotví přes horní vlny desky přímo do krovu. Součástí každého háku je rovnou i těsnění a ve spodní části vrut.
2. Konstrukce pro ploché střechy - je druhým typem střešních konstrukcí. Tato instalace je pohodlnější a pro montážníky bezpečnější. Konstrukcí se tu využívá více druhů: hliníkové, betonové nebo plastové vany.
Hliníkové konstrukce - Umístí se hliníkové profily, které se zatíží a na připravený rastr se montují panely.
Betonové konstrukce/bloky - Jedná se o neinvazivní střešní konstrukci. Na předpřipravené tvárnice se umisťují hliníkové profily a na ně fotovoltaické panely. Výhodou těchto bloků je, že není potřebné dodatečné zatěžování (narozdíl od klasických hliníkových konstrukcí).
Plastové vany - Jedná se o neinvazivní střešní konstrukci. Na střechu se umístí plastové boxy, které se naplní pískem nebo štěrkem. Přímo na tyto boxy se pak montují panely.
Velké oblibě se v posledních letech těší i celozavětrované systémy konstrukcí.
Poslední variantou střešních instalací je tzv. Roof-In (integrovaná fotovoltaika). Zde se využívá konstrukcí již ve fázi stavby střešního systému a panely jsou integrované ve střešní krytině. Výhodou je úspora za střešní krytinu a estetický efekt, kdy panely nevystupují nad střechou.Konstrukce pro pozemní fotovoltaické elektrárny
Většinou se využívá podobného systému jako u plochých střech. Konstrukce jsou pomocí zemních vrutů upevněny do země nebo připravených betonových patek. Na připravenou konstrukci
jde umístit i více panelů nad sebe, aby bylo efektivně využito prostoru.
Panely se mohou montovat i na polohovatelná zařízení (tracker), která se automaticky otáčí za sluncem. Díky tomuto systému lze dosáhnout až o 30 % vyšší výtěžnosti. Nevýhodou jsou relativně vysoké pořizovací náklady a náklady na spotřebu energie pro vlastní chod trackeru a náklady spojené s údržbou a možnými poruchami trackeru.
K2 Systems
Schletter
Unirac
IronRidge
Solarblock - betonové bloky pro rovné střechy
Sunballast - betonové bloky pro rovné střechy
Krajiczech
Vapro
Porovnejte nabídky pouze ověřených firem
Všichni dodavatelé vlastní certifikát Ověřená firma
Díky Fotovii máte návštěvu technika a konzultaci zdarma
Vyřízení dotace zdarma v ceně projektu
Dodavatel prověří připojení distributorem před uzavřením smlouvy
Garantujeme cenovou a technickou kalkulaci ještě před podpisem smlouvy
Kdo už získal certifikát Ověřená firma?